Egy vízvezeték szerelő munkája rendkívül összetett. A vízvezeték szerelés pedig egy bonyolult folyamat. A vízvezezetékrendszer kiépítése és karbantartása hosszadalmas és embertpróbáló feladat. Aprólékos és körültekintő munkát igényel. Ezen az oldalon most megtudhat mindent a vízvezetékekről, a rendszerek működéséről, a rendszerhez tartozó készülékekről, és tájékozódhat vízszerelés szolgáltatásainkról is.
A lakóházakat, középületeket, a különféle ipari üzemeket, mezőgazdasági létesítményeket saját vízellátó berendezésről vagy közműről leágaztatva látjuk el vízzel. Városokban, nagyobb településeken ma már általános a vízvezetéki közműhálózat. A következőkben a közműhálózathoz csatlakozó vízellátással foglalkozunk. Közműhálózat A települések közüzemi vízellátó rendszere több berendezésből áll. Víznyerő berendezések: lehetnek kutak, forrásfoglalások, felszíni vízkivételi művek. Vízszállító berendezések: a vizet a csőhálózatba továbbítják, ezek lehetnek szivattyúk, hidroforberendezések, önfelszívó berendezések.
Víztisztító és kezelőberendezések: ha a hálózatból vagy a felszíni víznyelő berendezésekből nyert víz fogyasztásra vagy ipari célra közvetlenül nem használható fel, akkor a vizet összetétele, szennyezettsége szerint különféle eljárásokkal kezelni, tisztítani kell. A víztisztító berendezések lehetnek ülepítő-, derítő-, szűrő-, vastalanító-, mangántalanító-, savtalanító-, csírátlanítóberendezések. Vízkezelő berendezéseknek nevezzük a vízlágyító berendezéseket. Víztároló medencék.
Közterületen általában az úttest alatt halad; csövekből, idomokból, záró-, ellenőrző, mérő- és biztonsági szerkezetekből áll. A közcsőhálózat, nyomvonal-elrendezését tekintve lehet ágas, összekapcsolt és körvezetékes rendszerű. A bekötővezeték a közcsőhálózat utolsó vezetékszakasza, a fogyasztó helyet a közcsőhálózattal köti össze. A közcsőhálózatból fogyasztás céljára igénybe vett víz mennyiségét a vízszolgáltató méri, s a felhasznált víz mennyiségének megfelelően a fogyasztó vízdíjat fizet.
A vízmérők elhelyezését a területileg illetékes vízszolgáltató vállalatok előírásai határozzák meg, elhelyezhetők aknákban vagy akna nélkül. A vízmérő aknát a bekötővezeték nyomvonalában kell elhelyezni, a telekhatáron belül, a telekhatárhoz legfeljebb 50 cm távolságra. Támfalaknál vagy más, különleges esetekben a vízmérő akna helyét a vízszolgáltató vállalat határozza meg.
Méretei a bekötő csővezeték mérete, illetve a benne elhelyezendő vízmérő nagysága alapján változnak. Általában nem a szerelő vállalat építi a vízmérő aknákat. Nem megfelelő méretű vagy kialakítású vízmérő akna esetén a vízmérőt a vízszolgáltató nem építi be és a belső vízcsőhálózatot nem köti rá a hálózatra. A vízmérő akna fala készülhet vasbetonból, habarcsba falazott téglából, betonból és kőből. A téglából készült 80 x 100 cm belméretű akna fala 12 cm, az ennél nagyobb méretű aknáké 25 cm vastag. A betonakna falának 15 cm vastagságban kell készülnie. A fedlap a talajszinttől 5… 10 cm-rel álljon ki, hogy a csapadékvíz az aknába ne folyhasson be. A vízmérő akna fedlapjába 60 x 60 cm méretű, jól záródó, könnyen kezelhető, 25 kg-nál nem nagyobb tömegű, kellő szilárdságú fedelet kell elhelyezni. Leggyakoribb megoldás a könnyű mintájú öntöttvas aknafedlap, vagy az 5 mm vastag acéllemez fedlap. Ahol gépjárműforgalom van, a fedelet ilyen igénybevételre kell méretezni, de a tömege akkor sem lehet több mint 40 kg. Az aknafedél a vízmérő fölé nem helyezhető el. A vízmérő akna mélysége általában 1,30 m. Ezáltal a csővezeték felett 1,20 m a földterhelés, ami a fagyvédelem számára elegendő. A vízmérő akna fenekére, az ürítéskor kifolyó víz befogadása érdekében, legkevesebb 10 cm vastag kavicsréteget kell teríteni.
A csővezetékbe épített vízmérők lehetnek szárnykerekesek és csavarszárnyasak. A szárnykerekes vízmérők függőleges tengelyűek, kis és közepes fogyasztások mérésére használhatók. A víz szárnykerékhez való vezetésének kialakítása szerint megkülönböztetünk egysugaras és több sugaras mérőt. A mérőt csak vízszintesen szabad beépíteni, és a számlapnak vízszintes síkban kell lennie. Hazánkban általában a MOM által gyártott vízmérőket építjük be. Ezek 40 mm NÁ-ig hollandis csatlakozó anyával, az ennél nagyobb méretek esetén peremes csatlakozással készülnek. A vízmérő hely szerelését az utcai közcső felé kinyúló, megfelelő méretű, bitumenes bandázzsal ellátott, horganyzott nyomóvezeték elhelyezésével kezd. A csavarszárnyas (Woltmann-) mérők vízszintes tengelyűek, ezeket nagyobb fogyasztás mérésére használjuk. Ennek a csőnek a közterületre 1000 mm-re kell kinyúlnia. A cső mindkét vége menetes, és az aknába 300 mm-t nyúlik be. Mivel az akna széle a telekhatártól 500 mm lehet, figyelembe véve az akna falvastagságát (kb. 150 mm) az elhelyezendő cső hosszúsága kb. 1950 mm. Az aknába 300 mm benyúlással elhelyezett csővéghez csatlakozik egy — a vízmérő építési hossza által meghatározott hosszúságú — illesztődarab, amelynek másik végéhez csatlakozik a főelzáró, ami NÁ 40 mm-ig a belső csőhálózat üríthetőségét is lehetővé teszi. A házi főelzáró utáni vezetékszakasz már a házi csőhálózat. A vízmérő hely kialakításakor a szerelővállalat feladata a közterületre kidugott cső, az illesztődarab, az ürítővel ellátott főelzáró elkészítése és összeépítése a házi csőhálózattal. Az illesztődarabok hosszúsága a vízmérő átmérője szerint változik.
Fordítson kiemelt figyelmet az ivóvíz minőségének megőrzésére hiszen ez a legértékesebb természeti kincs a világon. A tudatos használatról nem is beszélve.Az ivóvizet minden esetben – épülettípustól függetlenül – biztonságos körülmények között kell eljuttatni a gerincvezetéktől a csaptelepig. Az új rendszerek kivitelezésénél itt is meg kell említenünk a megfelelő cső méretezéseket ha azt szeretnénk, hogy ne csak “pisiljen” a csap ha többen használják. Ha a gerincvezetéktől (Vízórától) indulunk a ház vagy lakás felé érdemes elgondolkodnunk vízszűrő berendezés beépítéséről. Ne akarja tudni milyen körülmények közt jut el otthonába az ivóvíz!!! Aztán ha nagyon sok pénze van vízlágyító készülék beépítése legyen a cél, ami meggátolja a makacs vízkő lerakódásokat. A szűrő és lágyító berendezések megnövelik a csapok egyéb vizes használati tárgyak élettartalmát. Cégünk vállalja új és régi vízvezetékek szerelését, cseréjét. Legyen az gerincvezeték vagy strang. Új fürdőszobák kivitelezését vagy a meglévő felújítását. Legyen szó egy szimpla csapcseréről vagy vécétartályról számíthat segítségünkre. Külön szeretném felhívni figyelmét! Ólomcső forrasztást is vállalunk. Budapesten és vonzáskörzetében rengeteg olyan épület van amiben még ólomcső található. Legyen szó cseréről vagy az ólomcső korszerű vízvezetékkel való fojtatásáról.